BESTYRELSESMØDER - DAGSORDEN - REFERATER

Bestyrelsesmødet i Distrikt Sjælland og Øerne

 15. marts 2011 hos John Isaksen, Tygestrupvej 5, Stenlille

 

Til stede var:
Jan Rostgaard, Line Vallø Albertsen, Anne Christensen, Lone Jørgensen, John Isaksen, Linda B. Nielsen, Bettina Christensen.


Dagsorden:

Aftale nye bestyrelsesmøder B
Bregentved

Roskilde dyrskue, udstilling + show

Kåring, erindringsgave til dagens bedste Nordsvenske Hest 
Dommer til kåring 
Tøj

Krus, musemåtter, m.m.

Velkomstbrev til nye medlemmer + evt. mere

Regning til medlemmer (nye + gamle)for betaling af medlemskab. 
Nyvang

PR. (erhverve nye medlemmer)

Finde på noget vi kan tjene penge på, så vi kan øge vores pengebeholdning.
(Krus, magneter, plakater, kalender, kuglepenne, vinflasker, bolcher pakket ind i billede af en Nordsvensk, klistermærke med billede af egen hest til at sætte f.eks. spande, boks døre. m.m.)

Dansk Koldblod

Nordisk koldblod

Status på de forskellige aktiviteter

Nye billeder skal laves til stand på Skuer

Videns centreret vedr. lov om pas og medicin sider.

Evt. sponsorering

                

Referat:

Nye bestyrelsesmøder:

Der blev aftalt et nyt bestyrelsesmøde 16. august 2011 hos Line Albertsen, Tølløse. Resten af årets bestyrelsesmøder aftales på næste møde.

 

Bregentved:

Linda B. Nielsen informerede om Maria T. Hansens mail om, at hun snart skal til møde om Bregentved Børne Dyrskue. Linda mailer info rundt til bestyrelsen og sætter nyt på hjemmeside når Linda har hørt fra Maria.

 

Roskilde Ustilling:

Vi regner med at 4 heste udstiller på Roskilde Dyrskue. Gylling Halling Nielsen er dommer igen i år. Dommer sekretær er Bettina Christensen, Sorø

Vedr. ærespræmier blev det aftalt, at Anne & Bettina Christensen finder 2 stk. ærespræmier. Det er hvad vi regner med vi skal bruge. Line Albertsen siger til Roskilde Dyrskuet vi selv har 2 stk. ærespræmier med i år. Dette kan dog ændre sig hvis flere har tilmeldt sig dyrskuet, men dette ved vi først ca. i maj.

 

Roskilde Show Olsen Banden(et samarbejde med Tinkerne):

John Isaksen fortalte om den første øvedag uden hest. Der blev fortalt hvordan vores udklædning skal være. Vi skal være mafia. Der var på bestyrelsesmødet ikke kommet øve dage endnu, disse var kommet senere på aften. Disse står hjemmesidens kalender.  John informerede om campingpladser og showbokse betaling. Der skal betales showbokse til Tinkerne. Det blev til at Linda B. Nielsen bestiller campingpladser så vi ligger samlet.

 

Vedr. erindrings gaver:

til vandrepokalen til dagens bedste Nordsvenske på kåringen. Jan Rostgaard havde fundet ud af at FNH Riks(Foreningen Nordsvensk Hest) får lavet logoet lavet af jern. Disse koster mellem 50 – 100 se. kr. Det blev besluttet at Jan bestiller til år 2011.

 

Dommer til kåring:

Linda B. Nielsen informerede om brev fra Towa Wallbom vedr. valg af dommer til kåringen. Der blev talt frem og tilbage, og det blev aftalt at Jan Rostgaard ringer til Lise Lotte Erixon og spørger om hun kan. Ellers tager vi Madeleine Beckman igen hvis hun i år skal til Store hestedag som dommer.

 

Tøj:

Vedr. tøj så havde Line Albertsen en T-shirt med logo på. Der blev taget billede, der bliver lagt på hjemmeside. Flot tryk og T-shirt syntes alle. Der skulle også vælges en ny Herre Skjorte, da den skjorte der er på hjemmesiden ikke fås i hvid. Det blev aftalt at John Isaksen tager til firmaet og vælger herre skjorten. Denne kommer så på hjemmesiden.

 

Andre ting til butik:

Vedr. Krus, musemåtter. Linda B. Nielsen viste en musemåtte og et krus med Eskil 1919 på, samt en køleskabsmagnet med Ebbe på, og en plakat af Clara. Noget vi kunne sælge på hjemmesiden også med medlemmernes eller billeder med andre nordsvenske heste på. Evt. at lave disse på bestilling, så vi kan øge vores pengebeholdning. Alle tænker og vi tager emnet op på kommende bestyrelsesmøder.

 

Velkomstbrev til nye medlemmer:

Linda B. Nielsen fortalte hun syntes nye medlemmer føler de bare betaler penge i et hul, når de melder sig ind i foreningen. Der blev talt frem og tilbage. Det blev aftalt at der bliver sendt/mailet en opkrævning af medlemskabet/informationsbidraget, efter betaling mailer vi et bevis og et velkomstbrev med sammen med kalenderen for årets aktiviteter. Til gamle medlemmer mailer vi også en opkrævning, efter betaling en kvittering samt kalenderen for året aktiviteter.

 

Nyvang:

John Isaksen og Lone Jørgensen har været til møde i Nyvang Andelslandsby og rapporterede herfra.

Nyvang vil gerne have vi har køre/rideture i andelslandsbyen.  Vi skal bare være klædt i tøj fra 1870 – 1950. John og Lone vil melde tilbage med nogle datoer, der så vil komme på hjemmesiden.

Nyvang har også forslået vi kan afholde kåring i andelslandsbyen i år 2012. Dette tager vi op igen på senere bestyrelsesmøder.  Line Albertsen syntes det vil være en god ide med brochure i en sadeltaske/lomme, så publikum kan få viden om racen. Dette arbejdes der på. Lone og John finder en dag hvor vi kan komme og prøve og ride derude inden Andelslandsbyen åbner for sæsonen.

Der vil være brugsridning den 7. august 2011, hvor man kan komme og prøve dette. Dette vil også komme på kalenderen. Andelslandsbyen vil også gerne have nogle, der kommer og køre/rider om torsdagen i ugerne 27- 31. Dette kommer også på hjemmesiden med info om tilmelding m.m.

 

PR. (erhverve nye medlemmer):

Linda B. Nielsen er PR. år 2011. Hun arbejder videre med at finde nye medlemmer, finde flere veje til at få omtale af vores race. Anne Christensen syntes vi skal få noget omtale om vores race i de respektive hesteblade. Linda arbejder videre med dette. Skal bare finde nogle der vil have bladene på besøg.

 

Finde på noget vi kan tjene penge på, så vi kan øge vores pengebeholdning.:

(Krus, magneter, plakater, kalender, kuglepenne, vinflasker, bolcher pakket ind i billede af en Nordsvensk, klistermærke med billede af egen hest til at sætte f.eks. spande, boks døre. m.m.):

Linda fremlagde nogle ideer til ovenstående. Der blev talt frem og tilbage, der var enighed om, at vi venter med at gøre mere ved dette. Line Albertsen kendte dog nogen der lavet mærker til vinflasker og andet. Line og Linda leger videre med tanken. Dette tages op igen.

 

 

Dansk Koldblod:

Linda fortalte hvad Dansk Koldblod er. Linda fremlagde synspunkt om at vi skal have en kontaktperson fra vores distrikt til Dansk Koldblod. Dette blev Lone Jørgensen, som tager kontakt til dem.

 

Nordisk koldblod:

Linda B. Nielsen fortalte om hjemmesiden www.nordisk-koldblod.dk

Her er også en god måde for marketing. Det vil måske være godt med et evt. samarbejde dem. Kontakt til, måske lave reklame sammen, være sammen om arrangementer. Måske meget mere. Linda ville gerne have en, der har kontakten hertil. Bettina Christensen ville gerne dette. Det blev aftalt Linda mailer alt omkring ovenstående til Bettina.

 

Status på de forskellige aktiviteter:

Her var at John og Ea Isaksen rykker deres brugsridningsdag til 7. august på Nyvang.

Anne Christensen melder tilbage om hun vil bibeholde deres Brugskørselsdag sidst i august.

 

Nye billeder skal laves til stand på Skuer:

Linda B. Nielsen syntes vi behøver lave nye billeder til standen når vi er på skuer og ved anden reklame. Det blev aftalt at vi i bestyrelsen tager billeder med også fra andre medlemmer. Vi vælger så dem der skal bruges på næste bestyrelsesmøde.

 

Videns centreret vedr. lov om pas og medicin sider:

Der bliver sået tvivl fra nogle dyrlæger om, at nogle af vores pas vedr. medicinsider ikke overholder lovgivningen om medicinsider i hestepasset. Denne tvivl lagde et pres, der var lige ved at få nogle medlemmer til at dobbelt registrerer deres hest for, at tilfredsstille dyrlæge samt pres fra bekendte. Linda B. Nielsen har talt med flere der siger deres dyrlæger mener det samme.

 

Vi har ellers undersøgt med Landskontoret for heste og Nordsvenska Hästens bestyrelse om status på vores hestepas. Meldingen fra Sverige er at ingen hestepas skal ændres for at overholde EU lovgivningen.

 

Men når nogle dyrlæger nu sår tvivl om at dette ikke er rigtigt, så tager Linda endnu engang kontakt til både Landskontoret for heste samt FNH´s bestyrelse igen.

 

SÅ ALLE DER MÅTTE FÅ AT VIDE AF DERES DYRLÆGE VEDR. HESTEPAS, SÅ VENT MED AT FORTAGE NOGET, MEN RET HENVENDELSE TIL DISTRIKTETS BESTYELSE.

 

Linda arbejder videre med sagen og der vil løbende være information på hjemmesiden. Der vil også blive sendt information ud til alle medlemmer med nyt om sagen.

 

Evt. sponsorering:

Linda B. Nielsen forlagde et spørgsmål om vi for at tjene nogle penge til Distrikt Sjælland og Øerne kunne lave et sponsor tiltag. Dette vil måske kunne gøre, at vi kan fjerne vores informationsbidrag på 225 kr. pr. år helt. Så vi også kan have samme betingelser som vores jyske kollegaer. Dette tænker bestyrelsen videre på. Linda arbejder videre på dette ved at komme med flere muligheder og forslag.

 

Næste bestyrelsesmøde er tirsdag den 3. maj 2011 hos Lone Jørgensen, Græse Skolevej 27, 3600 Frederikssund kl. 19.00.

 

Referent Linda B. Nielsen.

Sekretær

Distrikt sjælland og Øerne

Marts 2011

 

Bestyrelsesmøde torsdag den 8 juli 2010 hos John & Ea Isaksen, Tygestrupvej 5, Stenlille

Tilstede var: Linda B. Nielsen, Jan Rostgaard, Anne Christensen, Lone Jørgensen, John Isaksen. Afbud : Line Albertsen.

Dagsorden.
Refernt.

Kåring. 4 september, dommer, planlægning, tidsplan, brugsridning, evt. show

Hestdagen i Sverige. Rigsforenigen afholder hestdag 14. august.
Generalforsamling 2011. Hvor og hvornår.
Kursus i stambog. Afholde weekend kursus i okt. el. feb. i DK el. Sverige.
Racerepræsentant på dyrskuer 2011.
Showkoordinator på Roskilde Dyrskue 2011.
Næste års kalender
Evt.


Linda B. Nielsen laver referat og sætter på hjemmeside.

Linda laver indbydelse til kåring, mailer rundt, samt sørger får hjemmesiden.
Dommer blev Madeleine Beckman fra Falkenberg, Sverige, der også er identitets kontrolør. Der er umiddelbart ingen hopper, som skal stambogsføres. Det blev derfor aftalt, at bedømmelerne starter om eftermiddagen, så Madeleine kan dømme for Store Hestedag, da hun har fået en forespøgelse herom.

Linda laver katalog, Anne printer kataloget. Vi har indtil nu 5 ærespræmiegivere, men forventer flere, så alle kan få en ærespræmier som i tidligere år.
Prisen til kåringen blev aftalt til 500 kr. inkl. boks. Tilmelding senest den 2. august. Betaling senest den 5. august.

Der vil  blive vist Brugsridning både lørdag og søndag. Linda ringer rundt og får medvirkende, samt laver tidsplan. Linda ringer rundt og spørger om nogle vil lave show. Dette en stor forespørgsel fra Store Hestedag. Man kan godt bestille boks selv om man rider show el. brugsridning. Tilmelding hertil senest før 2 august.
Der vil blive
bestilt hvide krus m. logo & sort skrift til kåringen. Jan undersøger muligheder og pris. Jan bestiller erindringsgave til sidste års vinder af vandrepokalen "Dagens bedste Nordsvenske". Anne bestiller rosetter ved Dan Roset.

Linda syntes det vil være herligt om flere ville tage med til Sverige når der bliver afholdt Hestdag i Östergotland. Det blev aftalt Linda lægger brochuren på hjemmesiden og mailer rundt. Om aften lørdag er fest hvor der er mulighed for, at møde mange hyggelige nordsvenske hestfolk.

Næste års geralforsamling blev aftalt til søndag 16. januar kl. 14.00 hos Anne og Leif Christensen, Frederupvej 6, 4180 Sorø. Linda laver indbydelse og sætter på hjemmesiden.

Stambogs kursus. Det blev aftalt at Linda og Jan prøver, at tage kontakt til Kjell Olsson, Sverige om vi kan lave et weekend kursus i Danmark i oktober 2010 eller februar 2011 hos Anne og Leif Christensen.

Line Albertsen vil gerne være racerepræsentant på diverse skuer i samarbejde med John Isaksen. Jan hjælper med overtagelsen i år 2011.

John Isaksen overtager tjensen som showkoordinator på Roskilde Dyrskue med hjælp fra Linda i 2011.

Med hensyn til næste års kalender blev der snakket en del. Dette punkt arbejdes der videre på til næste bestyrelsesmøde. Der blev talt om, at bestyrelsen arbejder på et showindslag på Roskilde Dyrskue 2011 basseret mere på kørsel, men også skal indeholde ridning. Der vil blive arbejdet med: hygge weekend, dyrskuer, ride/køreture, skovarbejde, brugskørsel, brugsridning, evt. et stævne i samarbejde med en rideklub.

Under evt. Linda har fået en forspørgsel fra nye medlemmer om et velkomstbrev. Der blev diskuteret frem og tilbage. Rsultatet var vi sparer på portoen og laver en velkomstside på hjemmesiden som nye medlemmer kan printe ud.

Under evt. Der blev talt om Tshirts, sweatshirts og caps m. logo på. Det blev aftalt John og Anne undersøger muligheder for tøj. Jan undersøger mulighed for caps.

Under evt. Der blev talt om betalingen til Rigsforeningen ikke fungerer optimalt. Det blev aftalt, at næste år vil der blive en fast dato for fællesbetaling hertil. Efter denne dato må man selv sørge for betalingen.

Næste bestyrelsesmøde blev aftalt til den 20. august kl. 19. Det blev ikke aftalt hvorhenne.

Referent
Linda B. Nielsen
Sekretær
Distrikt Sjælland og Øerne
Den 9. juli 2010

Bestyrelsesmødet i Distrikt Sjælland og Øerne og FNH DK

 24. november 09 hos Line Albertsen, Bukkerupvej 67, Tølløse

 

Til stede var: Linda B. Nielsen, Jan Rostgaard, Line Valø Albertsen, Bodil Kristiansen

Anne Christensen, Lone Jørgensen. Afbud: Carsten og Lotte Lønberg.

                                                                                                     
 Dagsorden:
Indbydelse til generalforsamlingen 2010 
Informationsbidrags pris år 2010.
Valg til bestyrelsen
Roskilde Dyrskue 4- 6. juni 2010
Gørlev Hesteskue. Udstilling 10. juli 2010
Tuse Næs hygge weekend 22-25. juli 2010.
Information vedrørende kåring i distriktet 2010. 
Gørlev Føl- og plageskue. Udstilling 19. september 2010

Brugsridning

Hygge ride/køreture
Hyggeridetur i Dyrehaven søndag 7. november 2010.

5000,- sv. kr. fra Rigsforeningen. 
FNH DK 
Valg til bestyrelsen i FNH DK

Linda laver indbydelsen til generalforsamlingen Distrikt Sjælland og Øerne. Det blev aftalt den bliver afholdt den 17.1.2010. kl. 14.00 hos Anne og Leif Christensen, Frenderupvej 6, 4180 Sorø.

Informationsbidrag pris år 2010. Efter en snakken frem og tilbage blev vi enige om, at bestyrelsen foreslår prisen forbliver 225,00 for år 2010. Der blev snakket frem og tilbage om hvorfor det kun er distrikt Sjælland og Øerne, der betaler til Landskontoret For Heste. Der var enighed om vi alle håber Distrikt Midt- og Nordjylland snart vil deltage i betalingen. Det blev aftalt Linda skriver et brev til deres bestyrelse med opfordring op at tage brevet op på deres generalforsamling. Dette er en generalforsamlings beslutning.

Valg til bestyrelsen. På valg er sekretæren Linda B. Nielsen, der ønsker genvalg. På valg er kasséren. Bestyrelsen foreslog revisoren Anne Christensen til at blive kasser. Dette sagde hun ja til. Kassér Carsten Lønberg deltog ikke mødet, men har efterfølgende sagt han er enig i resten af bestyrelsens forslag.

Roskilde Dyrskue 2010. Det blev aftalt vi spørger Dommer G. Halling Nielsen om han igen vil være vores dommer.  Vedr. Roskilde kvadrille/ showindslag. Der blev snakket om, at evt. flere ryttere skifter til at ride i kvadrillen. Vedr. showindslag, så vil Linda tage kontakt til Lis Christensen ang. evt. hjælp til, at lave et indslag med snaphanerne. Ellers vil vi måske hitte på noget andet.

Gørlev Hesteskue. Der er udstilling 10/7. Optog 9/7. Det blev besluttet sidste tilmelding er den 1. juni 2010 til Jan Rostgaard med mindre der findes en anden på generalforsamlingen, som vil være racerepræsentant. Vedr. optoget, der kan man melde sig til også til Jan. Dette er både for vogne og ryttere.

Evaluering af hygge weekenden på Tuse Næs Køre/ ride forening i uge 29 2009. Der blev talt om det var rigtig hyggeligt og, at vi gerne vil gentage det i 2010. Dog vil vi håbe vi kan få flere med. Der blev talt om vi kan invitere andre hestefolk evt. andre koldblods racer, men intet er lagt fast. Bare det bliver hyggeligt. Linda tager kontakt til Tuse Næs Køre/rideforening. Det blev aftalt at bruge dagene 22-25. juli 2010 og, at man kan tilmelde sig lige så mange dage man har lyst.

Det blev aftalt sidste tilmelding til kåringen bliver 2. august 2010. Dommeren bliver Morgan Jonsson. Han er bestilt, Jan skal ringe til ham igen lige efter nytår ifølge aftale med Morgan selv. Linda Kontakter Store Hestedag og minder dem om vi har aftalt vi afholder kåring på Store Hestedag. Vi talte om at vi viser brugsridning derinde om lørdagen, Linda spørger Store Hestedag om de vil have interesse i det. Linda skal huske at skrive til Svensk Hesteavlsforening inden 1. januar, hvor vi ønsker at afholde kåring.

Gørlev Føl- og plageskue. Udstilling 19/9. Det blev besluttet sidste tilmelding er den 1. august 2010 til Jan Rostgaard med mindre der findes en anden på generalforsamlingen, som vil være racerepræsentant. Der plejer, at være en Gørlev kvadrille 18/9 det blev aftalt, at hvis nogen måtte have interesse i dette, så vil vi deltage, men der var ingen i bestyrelsen, der har tid. Dette er kun for ryttere.

Brugsridning. I forbindelse med snakken om at vise brugsridning på Store Hestedag aftalte vi nogle træningsdage rundt om hos forskellige medlemmer. Det blev aftalt at Linda tager kontakt til andre medlemmer om de har lyst til at stille deres ejendom til rådighed til nogle dage. Der blev aftalt følgende steder samt måneder. Tid og dato kommer senere på kalenderen, samt der bliver sendt en mail rundt. Marts brugsridning på Egholdt Sorø, Juni brugsridning hos Line Tølløse.
Efter mødet har et nyt medlem John og Ea Isaksen, Stenlille sagt ok til, at afholde en dag. En måned er ikke aftalt endnu.

Hygge ride/køreture. Det blev aftalt at prøve og arrangere nogle hygge ride/ køreture rundt om i distriktet, og Leif og Anne var de første på banen. Der blev aftalt en hygge ride/ køreture den 3. januar 2010 med start hos Anne og Leif Christensen, Frenderupvej 6, 4180 Sorø kl. 12.00. Vi håber flere vil melde sig på til dage rundt om i distriktet. Her blev der også talt om, at inviterer hestefolk med andre racer.

5000,- sv. kr. fra Rigsforeningen. Vi har jo som allerede nævnt på hjemmesiden har vi fået 5000 sv. kr. fra Rigsforeningen. Der blev talt om hvad bestyrelsen skal foreslå disse penge skal bruges til. Der blev talt om, at nedsætte informationsbidraget i et eller et par år. Der blev talt om pengene kunne bruges til delvis dækning til en tur til Sverige. Det blev besluttet at bestyrelsen foreslår pengene bruges til en tur til Sverige. Jan blev sat på opgaven, at kontakt Hallands distriktet om vi kan finde ud af noget sammen. Dette er en generalforsamlings beslutning.

Linda laver indbydelsen til generalforsamlingen til Foreningen Nordsvensk Hest Danmark. Det blev aftalt den bliver afholdt den 17.1.2010. kl. 14.00 hos Anne og Leif Frenderupvej, 4180 Sorø samtidig med generalforsamlingen for Distrikt Sjælland og Øerne.

Valg til bestyrelsen i FNH DK. Ifølge vedtægterne i FNH DK er Valg gælder for 2 år. Bestyrelsesmedlemmerne afgår efter tur, således at formanden og 2 medlemmer afgår i lige år og kasserer og 1 medlemmer i ulige år. – genvalg kan finde sted. Så kasséren, samt 1 bestyrelses medlem er på valg. Bestyrelsen forslår Anne Christensen som ny kassér, samt er Bodil Kristiansen på valg.

Referent
Linda B. Nielsen
Sekretær Distrikt Sjælland og Øerne

Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

11.11 | 15:20

Jäpp, blackar finns det, liksom hästar med gulanlag. Skimlar måste kunna härleda färgen till norska hästar med skimmelanlag.

...
12.08 | 16:01

Kan de virkelige være alle farver undtaget broget? o.o?

Som rød eller de mere specielle sjændle farver (brinlde grullo, dun..osv osv)

hvad med skimmel?

...
25.02 | 16:07

Grattis! Fantastiskt att komma med så många gånger i detta stora arrangemang!

...
26.01 | 12:09

Hej Linda och Jan! Ni är fantastiska ambassadörer för den Nordsvenska Hästen i Danmark. Härligt att man kan få ta del av det ni gör med era nordisar!

...
Du kan lide denne side