KÅRING 2010

RESULTATER KÅRING/SKUE 2010 PÅ STORE HESTEDAG

Hoppeføl
Ejer: Bettina Christensen,
Frenderupvej 6, Sorø
Hope                                             Født: 13.05.10
Brun
F: Lipton 1984                                 M: Helga SE 22-04-0024
MF: Joar 1812                                 MM: Helmi 22997
MMF: Helmer 1822                           MMMF: Järpe 1801
Opdrætter: Bettina Christensen, Frenderupvej 6, 4180 Sorø

Type: God racetype. Let slags. 8 point
Hoved, hals, krop: Kønt hoved, velliggende bog, stærk overlinie. 8 point
Extremiteter og bevægelserne korrekthed: Velbenet. 8 point
Bevægelses mekanik i skridt: avspænd taktmæssigt. 8 point
Bevægelses mekanik i trav: Takmæssigt. 7 point
I alt 39 point Placering 1 af 1.
Belønnes med kl. I
Tildelt ærespræmie fra I/S Steenberg Faming, Jystrup SJ.

1 års hoppe
Ejer: Stutteri Eskil 1919 v/Linda B. Nielsen & Jan Rostgaard,
Strandvejen 15, 4520 Svinninge
Nikita                                             Født: 09.03.09
Mørkebrun
F: Lipton 1984                                 M: Natascha 23268
MF: Birk 1939                                  MM: Heidi 22688
MMF: Helmer 1822                           MMMF: Dävert 1822
Opdrætter: Stutteri Eskil 1919 v/Linda B. Nielsen & Jan Rostgaard, Strandvejen 15, 4520 Svinninge

Type: God racetype & kønstype. 8 point
Hoved, hals, krop: Kønt hoved, god dybde - velformet kryds. 8 point
Extremiteter og bevægelserne korrekthed: umakerede forknæ, god has inskening, tåvid frem. 7 point
Bevægelses mekanik i skridt: avspænd, vægvigende. 8 point
Bevægelses mekanik i trav: Taktmæssig, noget svagt afskub. 7 point
I alt 38 point Placering 1 af 1.
Belønnes med kl. I
Tildelt ærepræmie fra Distrikt Sjælland og Øerne.

2 års hoppe
Ejer: Elisabeth Nørregren,
Grønholt 74, 3480 Fredensborg
Lotta                                              Født: 12.05.08
Sort, brt,bls
F: Radar 1955                                  M: Lina 23351
MF: Fjell-Jo 1724                             MM: Stella 22022
MMF: Banér 1702                             MMMF: Unison 1575 
Opdrætter: Elisabeth Nørregren,
Grønholt 74, 3480 Fredensborg

Type: Veludviklet, god racetype af lettere model. 8 point
Hoved, hals, krop: Kønt hoved, velansat hals, langt kryds. 8 point
Extremiteter og bevægelserne korrekthed: Harmonisk benet, korte koder med brudte, tåtrang frem mest højre. 6 point
Bevægelses mekanik i skridt: avspænd vigende. 8 point
Bevægelses mekanik i trav: Taktmæssig. 8 point
I alt 38 point Placering 1 af 1.
Belønnes med kl. I
Tildelt ærespræmie fra Jan´s Beslagsmedie, Svinninge

3 års hoppe
Ejer: Stutteri Eskil 1919 v/Linda B. Nielsen & Jan Rostgaard,
Strandvejen 15, 4520 Svinninge
Eskils Catja                                    Født: 04.06.07
Fuxs
F: Eskil 1919                                    M: Clara 23352
MF: Skjerdingsson 1839                     MM: Boa Daisy 21539
MMF: Cervin 1712                            MMMF: Unison 1575
Opdrætter: Stutteri Eskil 1919 v/Linda B. Nielsen & Jan Rostgaard, Strandvejen 15, 4520 Svinninge

Type: Veludviklet, god racetype lidt lang. 7 point
Hoved, hals, krop: Udtryksfuldt hoved, god dybde, noget lang ryg, velformet kryds. 8 point
Extremiteter og bevægelserne korrekthed: Velbennet fra siden, tilfredsstillende korrekthed. 8 point
Bevægelses mekanik i skridt: Energisk, noget kort. 7 point
Bevægelses mekanik i trav: Taktmæssig, låste bevægelser. 7 point
I alt 37 point Placering 1 af 1.
Belønnes med kl. II - Mankhøjde: 146 
Tildelt ærespræmie fra NAG, Skævinge

Ældre hoppe
Ejer: Bettina Christensen,
Frenderupvej 6, Sorø
Helga              SE 22-04-0024         Født: 24.05.04
Mørkebrun
F: Joar 1812                                   M: Helmi 22997
MF: Helmer 1822                             MM: Irmelina 22640
MMF: Järpe 1801                             MMMF: Manke 1601
Opdrætter: Bettina Christensen, Frenderupvej 6, 4180 Sorø

Type: God racetype. 8 point
Hoved, hals, krop: Velligende bug, god dyb, langt kryds, spænd overlinie. 8 point
Extremiteter og bevægelserne korrekthed: Tilfredsstilende grovlek, tætte rørelser fram. 7 point
Bevægelses mekanik i skridt: Ganske energisk men stel bag. 7 point
Bevægelses mekanik i trav: Taktmæssig, svagt afskub. 7 point
I alt 37 point Placering 1 af 1.
Tildelt ærespræmie fra Vallø Landbrug, Tølløse

Vallak
Ejer: John Isaksen,
Tygestrupvej 5, 529 Stenlille
Bequda (Tjalfe)   SE 22-04-5159     Født: 02.05.04
Brun
F: Bonaparte 1926                            M: Freja SE 22-95-0170
MF: Brunte 1873                              MM: Blenda F. 1987
MMF: Åsa Prinsen 1678                     MMMF: Pam 1705
Opdrætter: Heidi Olsen, Vedde Byvej 33, 4295 Stenlille

Type: Meget god racetype, god brugstype. 9 point
Hoved, hals, krop: Velformet hals, god dybde, velformet kryds, velmusklet skank. 8 point
Extremiteter og bevægelserne korrekthed: Velbennet fra siden. 8 point
Bevægelses mekanik i skridt: avspænd, vægvigende. 8 point
Bevægelses mekanik i trav: Taktmæssig, frem af gripende. 8 point
I alt 41 point Placering 1 af 1.
Belønnes med kl. I
Tildelt ærespræmie fra Nordsvenska Hästen, Sverige
VANDREPOKAL FOR DAGENS BEDSTE NORDSVENSK
Skænket af Stutteri Eskil 1919

Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

06.06 | 19:34
Bestyrelsen har modtaget 1
21.07 | 21:02
Forside har modtaget 13
13.06 | 18:20
GALLERI har modtaget 1
31.07 | 16:51
KÅRING 2011 har modtaget 1
Du kan lide denne side